podraz na želechovické hasiče

V pátek 25. října byl náš velitel Petr Dolanský zavolán Josefem Jakubou, vedoucím OORP (okresní odborné rady prevence). Byl mu předán dopis, po jehož přečtení bylo našemu veliteli na mrtvici. Stálo v něm, že bylo rozhodnuto o výměně techniky v jasný neprospěch Želechovic nad Dřevnicí, a to obou sborů.
Tato výměna byla projednávána na zasedání Bezpečnostní rady Zlína dne 14. 10. a nikdo nás na ni neupozornil. Má se uskutečnit již 29. října. Asi co nejdříve, abychom neměli čas na žádnou reakci. O nás, bez nás. Tohle už tu jednou bylo a jak to dopadlo, všichni víme. Jednalo se o tom, že my naši CAS 24 Škoda 101 LIAZ odevzdáme hasičům z Kostelce a výměnou asi dostaneme jejich starého trambusa (CAS 24 Škoda 706 RTHP). Želechovické Paseky pak mají místo jejich vozu značky FIAT Ducato 4x4 dostat starou Škodu 1203, která je nyní v rukou sboru ze Štípy. Nejenže jsme tuto starou dvanáctsettrosku měli kdysi i my, ale měly ji i Paseky, kterým byla odebrána po tom, co jim byl dodán nový vůz (ten nynější). Již zmiňovaný trambus je kus starého železa, které má své nejlepší léta již za sebou. Ostatně tuto cisternu jsme již měli před stávající liazkou a údržba tak starého vozu je tak nákladná, že se ani nevyplatí. Nehledě na to, že umění je také sehnat náhradní díly. Je zcela jasné proč se tak stalo.
Zlín se mstí Želechovicím za referendum o odtržení, které dopadlo úspěšně (pro Želechovjany) a od 1. 1. 2009 budeme samostatnou obcí. Situace u nás v obci již byla neudržitelná, jelikož investice ze strany Zlína byly spíše provozní než-li pravými investicemi. Upozorňování a prosby na nějaké zpravování u Zlína většinou neprošly a tak nezbývalo nic jiného než se trhnout.
Sice nám bylo řečeno, že tato výměna je již plánována dlouho, ale proč nás tedy nezavolali na již zmíněnou schůzi? Proč tuto výměnu neuskutečnili již minulý rok? Proč tuto výměnu udělali zrovna 2 měsíce před osamostatněním? Je naprosto zřejmé, že Zlín si jako obětního beránka vybrat hasiče a ví, že se starou technikou budou mít Želechovice veliké problémy s financováním hasičů. Zlín se zbaví staré a na údržbu drahé techniky a vezme si –neprávem– novější. Pak se ještě bude smát Želechovicím, že ta samostatnost není jenom tak a něco stojí.
Jako sbor dobrovolných hasičů jsme reprezentovali Zlín jak na soutěžích a jiných akcích, tak i když bylo potřeba podat pomocnou ruku, např. povodně v roce 1997 a v následujících letech. Pravidelně (samozřejmě jen když bylo potřeba) jsme vyjížděli k zásahům a celkově jsme se k hasičině stavili zodpovědně. Své povinnosti jsme si řádně plnili a takto se nám Zlín odvděčuje?! Nehledě na to, že tímto jednáním kazí, do teď pohodovou, atmosféru mezi zúčastněnými sbory!
Toto se nesmí stát a tak budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom se domohli spravedlnosti. Již ze zákona je patrno, že po odsouhlaseném referendu se s majetkem v odtržené části nesmí hýbat, ale i přesto to „nějak“ udělat jde, jak je vidět. To přece není možné, aby když si Zlín něco usmyslí, tak toho docílí, nehledě na zákony. O tom jak to ve Zlíně chodí, si obrázek udělá již každý sám a snad dá za pravdu nám, že tohle je na nás totální podraz. Akce vyvolá reakci! My se nevzdáme! Jdeme do boje!

– 14. října 2008 – usnesení bezpečnostní rady statutárního města zlína

– 25. října 2008 – dopis primátorce města zlína

– 27. října 2008 – naše odpověď při „předávání“ aut v prštném

– 30. října 2008 – článek v mladé frontě DNES
                           – reportáž v událostech regionu na ČT1 (začátek v čase 18:35)

– 31. října 2008 – odpověď primátorky města zlína na naše dva dopisy

– 1. listopadu 2008 – článek ve zlínském deníku

– 4. listopadu 2008 – reakce občanského sdružení želechovice na usnesení bezpečnostní rady ze dne 14. 10.

– 5. listopadu 2008 – článek o diskusi na zlinském deníku

– 6. listopadu 2008 – dopis primátorce města zlína - reakce na její dopis

– 7. listopadu 2008 – článek v mladé frontě DNES
                                – článek v lidových novinách
                                – mimořádné zasedání bezpečnostní rady statutárního města zlína
                                – tiskové prohlášení občanského sdružení želechovice

– 8. listopadu 2008 – článek ve zlínském deníku

– 10. listopadu 2008 – článek ve zlínském deníku

– 22. listopadu 2008 – článek ve zlínském deníku

– 23. listopadu 2008 – reportáž v odpoledních televizních novinách na TV NOVA (začátek v čase 10:33)

– 26. listopadu 2008 – dopis primátorky občanskému sdružení

– 4. prosince 2008 – vyjádření tiskového mluvčího hzs zlínského kraje

– 16. prosince 2008 – článek ve zlínském deníku

– 16. prosince 2008 – reportáž v událostech regionu na ČT1

– 9. února 2009 – článek ve zlínském deníku
                           – článek na katastrofy.com

– 15. května 2009 – celá věc je u soudu a tak o tom, kde nakonec technika skončí, rozhodne až on a do té doby máme techniku ve svém vlastnictví připravenou kdykoliv zasáhnout. Jelikož na podzim mají být volby, tak město celý proces nijak nepopohání, protože kdyby dal soud za pravdu nám, představitelům radnice by to určitě ublížilo a tak je možné, že soud zasedne až příští rok. Všude kolem se objevilo spousty reakcí na tento problém, ať již proti našemu chování či souhlas s námi. Vesměs převládají ty, které s námi souhlasí a to jistě něco značí. Uvidíme jak to nakonec dopadne. Bojovat o naše auta budeme určitě i v budoucnu.
Ještě jedna zajímavost na závěr. Štípský automobil Škoda 1203, který mělo dostat SDH Želechovické Paseky za svůj FIAT Ducato 4x4, byl před nedávnem vyměněn za Avii SDH Lužkovice. Další info zde.

– svůj názor můžete vyjádřit zde

naše CAS 24 Škoda 101 LIAZCAS 24 Š 706 RTHP Kostelce (omluvte kvalitu)
  změna na =>

DA FIAT Ducato 4x4 Želechovických PasekDA Škoda 1203 Štípy (omluvte kvalitu)